Január elsejétől veszi át Dél-Afrika helyét a Biztonsági Tanácsban Ruanda, amely ilyen módon meg tud majd akadályozni minden diplomáciai akciót, amely az ENSZ jelentés megállapításait firtatná. Ruanda természetesen tagadja, hogy hadügyminisztere irányítaná a lázadó milíciát Kongóban.
Az ENSZ jelentése szerint az M 23 nevű fegyveres milícia nemcsak pénzt és fegyvereket kap Ruandától, de parancsokat is. A jelentés Ugandát is azzal vádolja, hogy szintén segíti a gerillákat, akik április óta nyílt háborút folytatnak Kongóban a központi hatalom ellen. A harcok során több mint ötezer nőt erőszakoltak meg, ezt ezen a területen a hadviselés részének tekintik. A jelentés azt is állítja, hogy a gerillák gyerekkatonákat toboroznak, számuk jelenleg 250, de gyorsan növekszik Kongó északkeleti részén.
Ruanda két éven keresztül lesz Afrika képviselője a Biztonsági Tanácsban. Már évek óta készülődik erre a szerepre, és egyetlen afrikai állam se érezte úgy, hogy nem felel meg a kritériumoknak Ruanda, melynek belső viszonyait is gyakran éri külső bírálat. Az Európai Unió is szankciókat jelentett be nemrégiben Ruandával szemben, mert a kis közép-afrikai ország nem tartja eléggé tiszteletben az emberi jogokat, és fegyveres csoportokat támogat a szomszédos afrikai országokban. A ruandai külügyminiszter asszony, Lousie Mushikiwabo elmondta, hogy kormánya pártalan tanácsokkal és gazdag tapasztalatokkal láthatja el a BT-t háború és béke ügyében. A külügyminiszter asszony jelezte, hogy a jelenlegi vezetés éles ellentéte az 1993-as népirtó kormánynak, amely 94-ben tagja volt az ENSZ BT-nek.
Ruandai ENSZ BT-tagság súlyos kérdőjelekkel
Egyesült Államok, Ruanda – Ruanda a Biztonsági Tanács tagja lesz, pedig egy ENSZ jelentése szerint az ország hadügyminisztere irányítja az M 23 fegyveres milíciát Kongóban.
(Visited 3 times, 1 visits today)