Jövő júliusban ér véget az átmenet – kilenc hónap múlva lesznek a választások Tunéziában

Tunézia, Tunisz – A maguknak szabott határidő előtt egyeztek meg a koalíciós pártok a következő, már az új Alkotmány alapján rendezendő választásokról. Mindeközben az országban állandósulni látszanak a politikai feszültségek, főleg a sajtószabadság és a bírói függetlenség ügyében.

Megegyezett a három koalíciós partner, az Ennahda, az Ettakatol és Kongresszus a Köztársaságért abban, hogy Tunéziában vegyes rendszert vezetnek be. Ez azt jelenti, hogy az államfőt közvetlenül választják, de nem lesznek széleskörű jogai. Az új alkotmány elfogadása után az első elnökválasztást, amely egyben törvényhozási választás is lesz, jövő év június 23-án tartják. A második fordulót két hétre rá rendezik. A pártok megegyeztek a független választási bizottság elnökének a személyében is, de őt hivatalosan majd az Alkotmányozó Nemzetgyűlés választja meg. Döntöttek arról, hogy létrehozzák a független médiatestületet is, amelynek mandátuma az új alaptörvény hatályba lépéséig tart, ez ugyanis rendelkezik egy új sajtóhivatal létrehozásáról. A „trojkának” hivatalosan október 18-ig kellett volna nyilvánosságra hozni javaslatait. Ez a nap 2005-ös ellenzéki éhségsztrájk évfordulója. Akkor iszlamisták és világiak együtt mozdultak a szabadságjogokért.

A koalíció valószínűleg azért nem várt a határidőig, mert az utóbbi hetekben állandósulni látszik a politikai és társadalmi feszültség az országban. A forradalom bölcsőjében Sidi-Bouzidban ugyanazok a társadalmi problémák jelentkeznek, mint két éve, a forradalom előtt. Közben a bírák az igazságszolgáltatás függetlensége, az újságírók pedig a sajtószabadság miatt aggódnak.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez