Tavasszal még teljes függetlenséget jelentett be az MNLA, de időközben elveszítette stratégiai pozícióit az iszlamista milíciákkal szemben. Az önrendelkezés elismerése Mali részéről azt jelentené, hogy a tuareg területek maguk intéznék a helyi ügyeket, miközben Bamako továbbra is képviselné az ország szuverenitását. Így az MNLA már elfogadható lenne a nemzetközi közösség számára is, amely fontosnak tartja Mali területi egységét.
Szaid Dzsinnit, az ENSZ nyugat-afrikai képviselője úgy nyilatkozott az RFI rádiónak, hogy Mali esetében kettős stratégiát alkalmaznak: egyrészt készen állnak a párbeszédre a Mali északi részét megszállva tartó milíciákkal, másrészt pedig készenlétben tartják a nyugat-afrikai fegyveres erőket arra az esetre, hogyha katonai akcióra lenne szükség.
Egy katonai szakértő szerint nem kizárt, hogy az MNLA fegyveresei részét képezzék annak a nyugat-afrikai erőnek, amely az adott esetben megkísérli Mali északi részének felszabadítását az iszlamista milíciák uralma alól. A katonai erőviszonyok egyelőre az iszlamista szervezeteknek kedveznek, mert 5-6000 katonájuk van, remekül felfegyverezve. Így a nyugat-afrikai fegyveres erőnek minden támogatásra szüksége lehet, jól jöhet esetleg az MNLA fegyveres ereje is. Mali kormánya egyelőre még nem nyilatkozott arról, hogy elfogadható-e számára az, hogy az MNLA immár csak önrendelkezésről beszél a korábban követelt függetlenség helyett.
Világi tuareg fegyveres szervezet már nem követel függetlenséget Malitól
Mali, Timbuktu – Az MNLA két vezetője erről tájékoztatta Burkina Faso elnökét, aki közvetítő szerepet tölt be a válságban. A világi tuareg szervezet, amely katonailag meggyengült és politikailag elszigetelődött, már csak önrendelkezést követel Azawad számára.
(Visited 1 times, 1 visits today)