“Mindenki látta, hogy rám szerelik az elektromos kínzószerszámokat. Majd áramot eresztettek belém. Amikor már majd belehaltam, és mondtam, hogy bármit aláírok, még akkor is tovább folytatták a kínzást!”- számol be egy fogoly. A kínvallatást a katonai hírszerzés egy különleges egysége végzi katonai táborokban, illetve titkos biztonsági központokban. Az egységet J2-nek nevezték el.
A J2 azt követően kezdte meg működését Ruandában, hogy 2010-ben Paul Kagame elnököt “csak” 93%-os többséggel választották újra. Kigaliban a választási kampány idején néhány helyen gránátot dobtak a tömegbe. A hatalom az ellenzéket vádolta, az ellenzék szerint maga a kormány provokált. Két ellenzéki elnökjelöltet a választási kampány során lecsuktak.
Paul Kagame elnököt az elmúlt időszakban amiatt is sok kritika érte, hogy állítólag támogatja a lázadó erőket a szomszédos Kongóban. Emiatt több ország és az Európai Unió is felfüggesztette segélyprogramját vagy annak egy részét. Most is ingerülten reagáltak Kigaliban az Amnesty International jelentésére. A főügyész helyettese teljesen megalapozatlannak nevezte az Amnesty International állításait és követelte, hogy mutassák meg az áldozatok, hogy hol kínozták meg őket. Ruanda külügyminisztere a Twitteren annyit üzent a rászorulóknak, hogy “ha vannak bizonyítékok a kínzásra, akkor azokat kivizsgáljuk, de nem fogunk üvöltözve vitatkozni egy nem kormányzati szervezettel, amely csak ingyenreklámot akar Ruanda kárára!”
A J2 titkai, kínvallatás Ruandában – az Amnesty International jelentése
Ruanda, Kigali – Ruandában a katonai hírszerzés kínvallatást alkalmaz, és így veszi rá a foglyokat arra, hogy bármit bevalljanak. Erre a következtetésre jutott az Amnesty International, amely 70 interjút készített, köztük 45 fogollyal. Tízennyolc olyan személyt is említ, akiket megkínoztak illetve még mindig börtönben tartanak, esetleg eltűntnek nyilvánítottak…
(Visited 1 times, 1 visits today)