“Az első választásom a párbeszéd, a második és a harmadik is az. Ha mindez nem sikerül, csakis akkor kerülhet szóba a háború!”- mondta Mali elnöke. Szerinte Mali hadserege egyedül képes újra megteremteni az ország egységét, és ezért nincs szükség külföldi katonákra – legfeljebb támogató szerepben. Ez a mali hadsereg hivatalos álláspontja is: a külföldi katonák csak légi támogatást nyújthatnak, de nem tehetik a lábukat Mali földjére.
A nyugat- frikai államok szervezete viszont úgy véli, hogy szárazföldi erő nélkül Mali hadserege egyedül nem képes kiverni az iszlamista milíciákat az északi területekről. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa azon az állásponton van, hogy csak akkor támogat egy katonai akciót a fanatikus milíciák ellen, ha Mali és a nyugat-afrikai államok szervezete valamilyen közös tervvel előáll. Mali ideiglenes államfőjének beszédéből arra lehet következtetni, hogy Bamako szívesebben tárgyal az iszlamista milíciákkal, mintsemhogy megengedné azt, hogy más afrikai államok csapatai részt vegyenek az ország területi egységének helyreállításában.
Párbeszédet javasol az iszlamista milíciáknak Mali ideiglenes elnöke
Mali, Bamako – Dioncounda Traoré államfő a függetlenség napján beszélt: “tudom, hogy háborúban álló ország elnöke vagyok, ezért párbeszédet javasolok az északi területeket elfoglaló erőknek.” Az ideiglenes elnök “szent nemzeti egységet” sürgetett a hadsereg körül, és elutasította más afrikai államok katonáinak részvételét az északi területek visszafoglalásában.
(Visited 1 times, 1 visits today)