Az amerikai vezetés a rossz biztonsági helyzetre hivatkozva döntött a két nagykövetség létszámának csökkentéséről. A külképviseletekről elsősorban a diplomaták családtagjait és azokat az alkalmazottakat rendelik haza, akiknek a munkája nélkülözhető. Az amerikaiak emellett jelezték, állampolgáraiknak nem tanácsolják, hogy az két érintett országba utazzanak.
A tuniszi és a kartúmi nagykövetséget még pénteken támadták meg feldühödött tüntetők. Tuniszban négyen haltak meg és 46-an sebesültek meg, Kartúmban pedig két halálos áldozata volt a zavargásoknak, amelyek a német, az amerikai és brit nagykövetségek előtt robbantak ki.
Az amerikaiak az incidens után hivatalosan is kérték Kartúmtól, hogy az elővigyázatosság kedvéért növeljék a nagykövetség biztonsági személyzetének létszámát. Egy neve elhalhatását kérő amerikai kormányzati személy azt mondta, hogy Washington tengerészgyalogosokat küld Szudánba, hogy biztosítsák a nagykövetség védelmét. (Az épület egy külvárosi kerületben található.) A szudáni külügyminiszter Ali Ahmed Karti viszont azt mondta, hogy a szudáni hatóságok képesek megvédeni a külföldi nagykövetségeket és az ott dolgozó diplomatákat.
Amerikai és szudáni források is megerősítették, hogy a kartúmi nagykövetségre tartó tengerészgyalogosok indulását egyelőre lefújták és a két ország vezetése megbeszéléseket folytat az ügyben. A legutóbbi hírek szerint az amerikai külképviseleten több mint 20 szudáni rohamrendőr állomásozik. A német nagykövetség épületét is szudáni rendőrök védik.