Tüntetések Marokkó nagyvárosaiban

Marokkó, Rabat – Több százan vonultak ki tüntetni Marokkóban, hogy elégedetlenségüket fejezzék ki az ország vezetésével szemben. Marokkó azon észak-afrikai arab államok közé tartozik, amelyeknek sikerült elkerülniük az arab tavasz „rendszert döntögető” következményeit. Ennek ellenére a társdalomon belül komoly feszültségek vannak.

A tüntetők úgy vélik, hogy a hatalmon lévő iszlamista kormány nem váltotta be választási ígéreteit. A korrupció, a magas árak, (üzemanyag, élelmiszer) a drága megélhetés miatt vonultak ki tiltakozni. Sokan a korábbi tüntetésekről elhurcolt és bebörtönzött aktivista társaik szabadon engedését és az elnyomás megszüntetését is követelték. 

A megmozdulást különböző civil jogvédő  szervezetek, néhány szakszervezet és a Február 20. mozgalom kezdeményezte. Casablancában körülbelül ezer ember gyűlt össze, míg Rabat legforgalmasabb sugárútján  300-an tüntettek. A tüntetők közül sokan Abdelilah Benkirane miniszterelnököt szidalmazták, de néhányan VI. Mohamed uralkodót is kritizálták. Marrakeshben és Tangerben 200-an vonultak az utcára.

Marrokkóban júniusban 20 százalékkal növekedett az üzemanyag ára, miközben a kormány csökkentette a lakossági ártámogatásokat az élelmiszerre és egyéb termékekre. Továbbra is komoly problémát jelent a korrupció. A tüntetők szerint ezért a kormány a felelős, amely a választások idején megígérte, hogy felveszi a harcot a korrupció ellen és azt fel is számolja. Emellett a munkanélküliség is számos társadalmi feszültséget okoz. A Világbank adatai szerint Marokkóban a 15 – 29 éves korosztály 30 százaléka  állástalan. Ez a korcsoport a munkaképes lakosság 44 százalékát teszi ki.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez