Események:
1966 – A kongói ex-miniszterelnököt, Evariste Kimbát és számos más politikust kivégeztek Joseph Mobutu elnök parancsára Kinshasa-ban, Kongóban.
Mobutu Sese Seko Nkuku Ngbendu wa Za Banga (1930. október 14. – 1997. szeptember 7. ismertebb nevén Mobutu 32 éven át volt Zaire (ma Kongói Demokratikus Köztársaság) elnöke (1965-1997), miután puccsal eltávolította a Kongói Köztársaság első elnökét. Diktatúrát épített fel, melyben igyekezett a korábbi gyarmati uralom kulturális hatásait eltüntetni és harcolt az egyes afrikai országokban megjelenő a kommunizmus ellen. Vezetése hibás gazdaságpolitikát folytatott, ráadásul a pénzügyi és természeti erőforrásokat kihasználva növelte személyes vagyonát, így uralkodása éveit tolvajuralomként is emlegetik.
Hatalmának kezdetén a megfélemlítés egyik eszköze politikai ellenfeleinek nyilvános kivégzése volt. 1966. május 30-án kivégeztette Evariste Kimbát volt elnököt és kabinetjének három miniszterét, Jérôme Anany védelmi minisztert, Emmanuel Bamba pénzügyminisztert és Alexandre Mahamba bányászati és energiaügyi minisztert 50 000 néző előtt. A vád puccskísérlet szervezése volt.
1967 – A nigériai keleti régió kikiáltotta függetlenségét, mint Biafrai Köztársaság, kirobbantva a három évig tartó polgárháborút.
Nigériában erős etnikai ellentét feszült az északon lakó, iszlám vallású, túlnyomórészt hausza nép és a keresztény vagy törzsi vallású, nagyobb létszámú, gazdaságilag fejlettebb, iskolázottabb dél lakói között. A déliek nem egységesek, az ibók és jobák, a két legnagyobb népcsoport sosem tudott összefogni. Talán pont emiatt az északiak közül került ki a katonai vezetők többsége, erősen befolyásolva Nigéria történelmét. A biafrai háború előtt az ibók az általuk lakott országrészt, Biafrát függetlenné nyilvánították. A központi hadsereg 30 hónap harc árán tudta legyőzni őket.
Meghalt:
1964 – Isaac Babalola Akinyele, Ibadan királya
Nigéria Ibadan nevű részének királya, Isaac Babaola Akinyele 1882.április 18-án született, ő volt a második keresztény Ibadan trónján. Ibadan királya rangnak nagyrészt szimbolikus szerepe van. Ez az öröklési mód eltér a hagyományos yoruba szokásoktól, hiszen nem örökléssel, hanem képzéssel lehet királlyá válni, ami évtizedekig tartó tanulást követel meg, a király halála esetén az összes a tartomány fővárosában született férfinak esélye van a királlyá válásra.