„Olajozott” választás a Kongói Köztársaságban?

Kongói Köztársaság, Brazzaville – Parlamenti választást rendeztek a Kongói Köztársaságban a hétvégén. Szakértők szerint a voksolás legnagyobb esélyese Denis Sassou-Nguesso elnök pártja (PCT) és a szövetségesei, akik biztosan többséget szereznek majd a törvényhozásban.

 

A voksolást 60 nemzetközi megfigyelő ellenőrzi. A kongói Választási Bizottság azt jelentette, hogy több mint kétmillió ember jogosult arra, hogy leadja szavazatát az általa támogatott jelöltre. Országszerte 6000 szavazóhelyiséget nyitottak meg, ahol a szavazópolgárok voksolhatnak. Rendbontásról, zavargásokról és visszaélésekről nem érkeztek hírek. Az ellenzéki pártok korábban többször is jelezték, hogy a kampány idején nem voltak egyenlőek a feltételek. Szerintük a kampány idején az állami média csatornákon nem kaptak annyi szereplési időt, mint amennyit a kormányzópárt (PCT).

A Kongói Köztársaság korábban francia gyarmat volt. Az országot jelenleg Denis Sassou-Nguesso elnök vezeti, aki 1997-ben puccsal került hatalomra. Azóta kétszer sikerült újraválasztatnia magát, de a 2009-es választások idején többen is azzal vádolták meg, hogy csalással nyert. Nguesso elnök irányítása alatt az országot sikerült stabilizálni és figyelemre méltó gazdasági növekedést is sikerült produkálni, ami elsősorban az olajtermelésnek köszönhető. Az IMF adatai szerint az ország gazdasága 2012-ben 3,1%-os növekedését ért el és az előrejelzések szerint 2013-ban ez akár az 5%-ot is elérheti. Ennek ellenére a Kongói Köztársaság a világ egyik legszegényebb országa, ahol magas a munkanélküliség és a szegénység. Az ENSZ jövedelmi és életminőségi listáján a 137-dik helyet foglalja el a 190-enből.

Utoljára 2007-ben tartottak parlamenti választást az országban, a Kongói Munkás Párt (PCT) és szövetségesei fölényesen diadalmaskodtak, mert a fő ellenzéki tömörülések bojkottálták a voksolást. Akkor azzal indokolták döntésüket, hogy a kormány csalt a választáson.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez