Jeles események Afrikában június első napján

Ünnepek:

Gyermekek napja (Cape Verde)

Cape Verde Afrikától balra, Szenegál és Mauritánia magasságában található.

 

Madaraka Nap (Kenya)

Ezen a napon Kenya megemlékezik arról, hogy 1963-ban kivívta önrendelkezési jogát belügyeiben, majd 1963. december 12-én a teljes függetlenséget is elérte. Ennek előzménye, hogy 1957-ben az első megválasztott feketék helyet foglaltak a Törvényhozó Tanácsban. Bár a britek abban bíztak, hogy a győztesek mérsékeltebbek, mint riválisaik, csalódniuk kellett, mert a Jomo Kenyatta vezette Kenyai Afrikai Nemzeti Unió által alakított kormány hamarosan kimondta az ország függetlenségét.

 

A győzelem napja (Tunézia)

A tunéziai alkotmány 1959-es elfogadására emlékezik az ország.

Események:

1979 – Rodéziában lemond a fehérek vezette kormány teret adva a szabad választásoknak és a feketék kormány-alakításának (ma:Zimbabwe)

Ian Smith volt a korábbi, fajüldöző politikát folytató fehér kormány vezetője. Mikor látta, hogy a környező országokban sorra afrikaiak vezette kormányok kerülnek hatalomra Nagy-Britannia beleegyezésével, majd függetlenné is válnak, Ian Smith kormánya kinyilvánította függetlenségét. Nagy-Britannia ezt lázadásnak tekintette, és a Dél-Afrikával szembeni szankciókat alkalmazta. Az országban ekkor polgárháború robbant ki, a fehér kormánnyal szembeszálló feketék vezetői Robert Mugabe és Joshua Nkomo voltak, akik egymással is rivalizáltak.

1979-re Ian Smith feladta az ellenállást, megállapodtak a hatalomátadás módjáról és a fehér lakók biztonságának garantálásáról. Az új kormány vezetésével az ország nevét Zimbabwe-re változtatták. A miniszterelnök Robert Mugabe lett, aki hamarosan diktatúrát alakított ki. A kaotikusan megvalósított földreform és az üldözések elől tömegek menekülnek az országból, a gazdaság összeomlott, alapvető élelmiszerekből hiány van. Mugabe folyamatosan meghosszabbítja a tisztségét, az ellenfeleivel és kritikusaival, illetve az ellenzéket támogató lakossággal keményen leszámol. 2003-ban a szakszervezetek által szervezett tiltakozó akciókkal szemben lépett fel keményen, 2005-ben pedig nagyjából 700 000, az ellenzéket támogató, főleg szegény állampolgár házát romboltatta le.

Született:

1985 – Tirunesh Dibaba, etióp futónő

Tirunesh Dibaba győzött a pekingi olimpián az 5000 és a 10 000 méteres síkfutás kategóriájában, ő az első nő, aki egy olimpián győzött mindkét távon. 5000 méteren világcsúcsot ért el mind a szabadtéri, mind a fedett pályán. Győzelmeit erős sprintbefutójának köszönheti. A mezei futóbajnokságokon is sikeres: egyszeres junior, ötszörös világbajnok. Férje, Sileshi Sihine szintén futó, unokatestvére kétszeres olimpiai bajnok, nővére ezüstérmes lett az athéni olimpián 10 000 méteres futásban.

 

Forrás: www.wikipedia.org

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez