Válaszul az iszlamisták ugyanezt jelentették be. Mahmud Dzsibril, aki fejlesztési miniszter volt Kadhafi alatt, a hírek szerint nemzeti egységkormányt készít elő.
Líbiában jól ismerik Mahmud Dzsibrilt, mert a forradalom idején ő volt az Átmeneti Nemzeti Tanács feje. Ő érte el, hogy Párizsban, Washingtonban és Dohában a forradalmi erőket ismerjék el Líbia törvényes képviselőjének. Később lemondott, és közölte, hogy nem indul a választásokon.
Ám gyorsan meggondolta magát, miután törzse, a warfala a támogatásáról biztosította. Ez a törzs ugyanis a legnépesebb és a legbefolyásosabb Líbiában. Most 40 kis pártból álló koalíció élén indult a választáson. Kezdetben azt az álláspontot képviselte, hogy a vallást és az államot szét kell választani, ám később változtatott nézetein: ma már úgy véli, hogy a saria lehet az egyik jogforrás …
Mahmud Dzsibril az Egyesült Államokban végezte az egyetemet, sőt tanított is a Pittsburgh-i egyetemen. Később Kairóban dolgozott. Innen hívta haza Szaif el Iszlam Kadhafi, aki rábízta a fejlesztési minisztériumot. Ma azt mondja erről, hogy Kadhafi fia kényszerítette a hazatérésre, de részletesebben nem fejtette ki ezt a dolgot.
Külföldön elfogadható tárgyalópartnernek tekintik, így ha sikerül nemzeti egységkormányt alakítania, akkor kedvező körülmények között kezdheti meg munkáját. Líbia ugyanis eltérően az arab tavasz másik két államától, Egyiptomtól és Tunéziától, viszonylag gazdag ország, és hatalmas olaj és földgáz kincsét kihasználva Észak-Afrika legdinamikusabb állama lehet.
(Visited 1 times, 1 visits today)