Az Afrikai Unió üdvözölte a szudáni vezetés döntését és jelezte, hogy megfigyelőket is küld a térségbe és segítséget is ajánl a segélyek szétosztásában.
A két régióban több százezer civil kényszerült arra, hogy elhagyja otthonát, miután kirobbantak a harcok a kormányerők és a helyi lázadó szervezetek között, Dél-Szudán függetlenné válását követően. A nemzetközi segélyszervezetek, az ENSZ és az Arab Liga korábban többször is arra figyelmeztetett, hogy a harcok miatt élelmiszerválság fenyeget a két térségben, mert a vártnál is rosszabb volt az idei termés. A kartúmi vezetés ennek ellenére határozottan elutasította a külföldi segélyeket és közölte: senkit sem enged be a két térségbe. A kartúmi vezetés azt állította, hogy ura a helyzetnek.
A Kék Nílusban és Dél-Kordofánban működő lázadó szervezetek azért harcolnak a központi vezetés ellen, hogy elüldözzék Omar Hassan al-Bashir elnököt, akit egyébként az ICC háborús bűnökkel és népirtással vádol. A szudáni lázadó szervezeteket tömörítő Sudan Revolutionary Front (SRF) vezetője, Malik Agar elmondta, hogy Kék Nílusban és Dél-Kordofánban elkeserítő a helyzet, sokan halnak meg nap, mint nap, mert nincs elegendő élelmiszerük és gyógyszerük.