Szegényebb lett a világ öröksége Timbuktuban

Mali, Timbuktu – A radikális iszlamista Ansar Dine milícia komoly pusztítást végzett a történelmi emlékeiről híres Timbuktuban, ahol több mauzóleumot elpusztítottak. A helyieket megrázta a radikálisok esztelen pusztítása.

A radikálisok pár nappal azután döntettek a műemlékek elpusztításáról, miután az UNESCO Timbuktu kulturális kincseit a világörökség veszélyeztetett listájára helyezte. Egy helyi újságíró Yeya Tandina azt mondta, hogy a fegyveresek elpusztították Sidi Mahmoud, Sidi Mokhtar és Alpha Moya mauzóleumát és még három szent síremlékét. Az újságíró azt is elmondta, a radikálisok jelezték, hogy akciójukat addig folytatják, amíg el nem pusztítják a 16 legértékesebb mauzóleumot a városban. A helyiek tehetetlenek, mert a radikális fegyveresek teljesen körbezárták a műemlékeket, amelyeket csákányokkal vertek szét. Egy helyi tanár, Abdoulaye Boulahi is megerősítette, hogy a felbecsülhetetlen értékű kulturális kincsek nem léteznek többé.

Alissandra Cummins az UNESCO nevében közleményben ítélte el a radikálisok vandál pusztítását, tragédiának nevezve a történteket. Az Ansar Dine szóvivője Sanda Ould Boumama az AFP hírügynökségnek elmondta, hogy folytatják akciójukat és egy műemléknek sem kegyelmeznek. A szóvivő elmondta, hogy „megtorlásból” döntöttek a műemlékek elpusztításáról, mert az UNESCO veszélyeztetett listára helyezte a síremlékeket.

Timbuktut a 10 .században alapították a tuareg nomádok, a város 15 km-re fekszik a Niger-folyó déltájától. A legenda szerint egy Buktu nevű nő ásta ki a város első kútját. A település róla kapta a nevét. A legenda egyébként úgy tartja, hogy a tuaregek a rengeteg szúnyog miatt nem tudtak vizet merni a Niger-folyóból és ezért kútásásba kezdtek. A város később ezek köré a kutak köré épült. Timbuktu aranykora a 12 és a 13 században kezdődött, amikor a térség első számú kereskedelmi központjává vált. Az arany, a só, az elefántcsont és a rabszolga kereskedelemnek köszönhetően indult virágzásnak a város. Számos muszlim tudós dolgozott és oktatott a városban, amely ekkor híres volt az egyetemeiről is, ahol 20 ezer diák tanulhatott.

1988-ban a Világörökség Bizottság Timbuktu történelmi negyedét világörökségnek nyilvánította. A város építészete egyedülálló, emellett vallási, kulturális szerepe, emlékművei, a könyvtáraiban őrzött iratai felbecsülhetetlen értékűek. Ezt verik szét csákányokkal az Ansar Dine emberei.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez