Ünnepek:
Dzsibuti – Függetlenség napja
Dzsibuti 1977-ben szakadt el Franciaországtól. Az ország, melyben a kontinensen először terjedt el az iszlám, a Szuezi-csatorna megnyitása után keltette fel Franciaország figyelmét, mely Francia Szomáliföld néven gyarmatosította. 1960-ban egy népszavazáson dőlt el, hogy nem csatlakozik a Szomáli Köztársasághoz, hanem Franciaországgal marad szövetségben. Az afar etnikum és az ott tartózkodó európaiak szavaztak erre. A szavazáson csalás tapasztaltak, sok szomáli polgárt kizártak a részvételből, mielőtt elkezdődött volna a szavazat-számlálást. 1967-ben újabb népszámlálást tartottak, ugyanúgy a szomáliaiak támogatták a Franciaországtól való elszakadást és Szomálifölddel való egyesülést, míg az afarok a franciákkal fenntartott szövetséget pártolták, a francia hatóságok ugyanúgy manipulálták a szavazatokat. A referendum eredménye egy folytatódó, de lazább szövetség volt a korábbi gyarmattartóval. 1977-ben a harmadik népszavazást is megtartották, melyen elsöprő többséggel nyertek a függetlenedni akarók. Hassan Gouled Aptidont szomáli politikust, aki 1958-ban az igen mellett kampányolt, választották meg a nemzet első elnökévé.
Esemény:
1976 – Szudáni ebola vírus
Az első ebola járványt ekkor jegyezték fel. Mire a járvány véget ért, 284 esetet regisztráltak, nagyjából a betegek fele meghalt. Valószínűsíthető, hogy egy pamutgyár dolgozói között jelent meg a Szudán Ebola vírus először a szudáni Nzaraban, innen származik az első olyan feljegyzett eset is, ahol egy dolgozó volt a vélelmezett természetes hordozó. A tudósok válaszul az összes állatot és rovart letesztelték, ennek ellenére egynél sem találták meg a vírust. A hordozó továbbra is ismeretlen. A nem megfelelő nővéri ellátás szintén elősegítette a járvány terjedését. A Szudán Ebola vírus az Ebola második szubtípusa, ami a Zaire vírussal egy időben jelent meg.
Meghalt:
1994 – Tai Solarin, nigériai tanár és politikai aktivista (1922-ben született)
Augustus Taiwo „Tai” Solarin alapította a híres Mayflower iskolát Ikenne-ben 1956-ban. Az iskola több száz hektáron terült el, 8000 diák látogatta, az osztálytermek, adminisztrációs épületek és kollégiumok mellett tanároknak épített kis házakból és egy farmból áll. Az iskola magas akadémiai eredményeiről ismert.
Tai Solarin a függetlenné válás utáni időszak emberi jogi kritikusa és aktivistája volt a bennszülött Nigériában. A függetlenné válás utáni első négy évtizedben Nigériában nem volt hatékony ellenzéke a jellemzően katonai kormányzatnak. Az aktivisták jelentették az ellesúlyt az uralkodó kormánnyal szemben. Solarin 1975-ben, amikor Gowon tábornok rezsimje civil uralommá kezdett válni, kiadta a Vég kezdete munkáját, melyet ő maga terjesztett az utak mentén, emiatt bebörtönözték.
Solarin, aki egész életében küzdött az aktuális kormányokkal, intellektuális guru szerepét töltötte be Nigériában a kiábrándultak szemében. Magazinokban és újságokban megjelenő írásaiban Nigéria képmutatásáról és közönségességéről beszélt, ingerelve a hatalmon lévőket. Nigéria katonai vezetésének vehemens kritikusa volt.
Ugyanúgy, ahogy az elnyomó katonai hatalom ellen szólt, bírálta a kormány és az egyházak korrupcióját is. Sokszor bebörtönözték nyilatkozatai miatt. Humanista és ateista volt, ellenezte az iskolák egyházi felügyeletét. Egyszer azt mondta, hogy a feketék csak úgy kapaszkodnak Istenükbe, mint egy részeg a lámpaoszlopba. – csak fizikai támogatásért. Tai bácsiként emlegetik, aki önzetlenül és félelem nélkül harcolt egy jobb Nigériáért.