Mali vergődése, sorozatos válságtanácskozások sorozatos kudarca

Elefántcsontpart, Abidzsán – A nyugat-afrikai ország katonai vezetői Elefántcsontparton találkoztak, hogy megvitassák a mali biztonsági helyzetet. Az ECOWAS jelezte, hogy hajlandó segíteni az átmeneti kormánynak. A szervezet 3000 jól felfegyverzett katonát helyezett készenlétbe, akik bármikor bevethetőek az ország lázadók uralta északi régiójában.

 

Az elefántcsontparti hadsereg vezérkari főnöke Soumaila Bakayoko azt mondta, hogy az ECOWAS katonái a mali hadsereg erőivel közösen foglalnák vissza az ország északi régióját, ahol a tuareg lázadók és a radikális iszlamisták indítottak felkelést, még az év elején. Emellett az ECOWAS csapatok „stabilizálnák és konszolidálnák” az átmeneti kormány hatalmát a fővárosban. A vezérkari főnök elmondta, hogy az erőszakot végső esetben, csak akkor alkalmaznának, ha minden tárgyalási kísérlet kudarcba fulladna. Ibrahima Dahiru Dembele vezérezredes a mali hadsereg főparancsnoka arról beszélt, hogy az északi helyzetet intervenció nélkül roppant nehéz lenne megoldani. Az ECOWAS azután ült össze, miután tagjai felszólították az ENSZ BT-t, hogy támogassa a szervezet válságmegoldási erőfeszítéseit. Az ENSZ BT viszont még nem hagyta jóvá a katonai beavatkozást sürgető előterjesztést. A nigeri elnök Mahamadou Issoufou közben ismét felszólította az ENSZ-t, hogy mielőbb fogadjon el egy határozatot, amely a támogatja az intervenciót Maliban.

Az iszlamista Ansar Dine milícia képviselői eközben Burkina Fasoba utaztak, hogy tárgyaljanak a helyzetről Blaise Compaore elnökkel, aki hivatalosan az ECOWAS főközvetítője a mali krízisben. – mondta Oumar Ag Ahmed, az Ansar Dine szóvivője. A tárgyalásokról egyelőre semmit sem lehet tudni.A burkina fasói elnök június 9-én a tuareg lázadókkal (MNLA) képviselőivel találkozott. Az MNLA pár hónapja kikiáltotta Azawad függetlenségét, de a nemzetközi elismerés elmaradt.

Közben a mali rendőrség letartóztatta a North Mali Development Agency igazgatóját, Mohamed Ag Mahmoudot, akit azzal gyanúsítanak, hogy „túlságosan szoros” kapcsolatokat tart fenn az északi lázadó szervezetekkel. Mahmoud tuareg származású és a március 22-ei katonai hatalomátvétel óta többször is járt a burkina fasói fővárosban. Valószínűleg egyezkedni próbált Észak-mali jelenlegi uraival. A mali hatóságok azután fogták el Mahmoudot, miután visszatért Gaóból, a lázadók központjából. A North Mali Development Agency az északi régióban a legnagyobb és legfontosabb állami fejlesztési szervezete.

A válság egyre súlyosabb. Az ENSZ menekültügyi szervezete (UNHCR) komoly aggodalmainak adott hangot. A szervezet becslése szerint körülbelül 300 ezer ember menekült a térségből, miután kitörtek a harcok. Az elmúlt hónapban 20 ezer ember menekült a szomszédos Nigerbe és Burkina Fasóba. Mauritániába pedig naponta több mint, 450 ember érkezik. Az UNHCR szóvivője Andre Mahecic elmondta, nincs elegendő víz és élelmiszer. A szervezetnek 150 millió dollárra lenne szüksége a menekültek ellátásához. Ráadásul hamarosan beköszönt az esős évszak a térségben, az UNHCR járványveszélytől tart a menekülttáborokban.

(Visited 2 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez