Jeles események Afrikában július 5-én

Afrika, Budapest- Rovatunkban az adott nap legfontosabb eseményeit, évfordulóit, ünnepeit foglalja össze Romvári Eszter.

 

Ünnepek:

Algéria – függetlenség napja

Az ország 1962-ben szakadt el Franciaországtól.

1954-ben a Nemzeti Felszabadítás Front meghirdette az algériai függetlenségi háborút, mely gerilla-hadjáratot jelentett. A háború lezárásakor Charles De Gaulle, francia elnök népszavazást tartott, melyben a teljes függetlenségre szavazott a választók túlnyomó része. Ekkor több mint egy millió ember, a lakosság 10 százaléka menekült Franciaországba, köztük a hadsereg nagy része. Ebben az időben véres összecsapás is történt: algériai lázadók egy csoportja tüzet nyitott Oran piacterén, sok ártatlan polgárt, többségében nőket meggyilkolva. Az áldozatok számát 50 000 és 150 000 közé teszik. Algéria első elnöke Mohammed Boudiaf lett, akit Houari Boumédienne követett.

Zöld-foki Köztársaság – függetlenség napja

Portugáliától 1975-ben sikerült elszakadniuk.

1951-ben Portugália a gyarmati státuszból kiemelve tengerentúli tartománnyá tette a Zöld-foki szigeteket. 1956-ban Amilcar Cabral egy csoport zöld-foki szigetlakóval és guineaiakkal létrehozta az Afrikai Pártot Guinea és a Zöld-foki Szigetek Függetlenségéért (PAIGC), mely gazdasági, szociális és politikai feltételek javítását követelte. 1961-ben fegyveres felkelés robbantottak ki, mely Portugál Guinea elleni háborúvá nőtt. 1972-re a PAIGC uralta Portugál Guinea nagy részét, de nem tudta megszüntetni a portugál kontrollt a Zöld-foki szigeteken. Az 1974-es portugál forradalom után kezdett politikai akciókba a szigeteken. 1975-re sikerült kivívnia a Zöld-foki szigetek függetlenségét.

 

A felszabadítás napja – Az afroamerikaiak ünneplik New York Cityben az 1827-es felszabadulást.

 

 

Esemény:

1884 – Németország elfoglalta Kamerunt.

Gustav Nacxhtigal, a Német Császárság megbízottja 1884-ben alapította Kamerun gyarmatot. A németek benyomultak a belső területekre. A gyarmat infrastruktúrájának kiépítése során a kényszermunka nagyon durva rendszerét vezették be. Miután Németország vereséget szenvedett az első világháborúban, Kamerun népszövetségi mandátumterület lett és 1919-ben megosztották Franciaország és Nagy-Britannia között. A franciák teljesen integrálták Kamerun gazdaságát gyarmati rendszerükbe, kiépítették infrastruktúráját tőkeberuházásokkal, képzett munkások odatelepítésével, és folytatták a kényszermunka rendszerét. A britek saját területüket a szomszédos Nigériából kormányozták. A bennszülöttek vádja szerint ez a terület gyarmat gyarmata volt.

 

 

Született:

1931 – Ismail Mahomed, dél-afrikai és namíbiai bíró, a legfelsőbb bíróság elnöke (2000-ben halt meg)

Pretoriában született, szülei indiai kereskedők voltak. 1957-ben végzett jogi szakon. A Pretoriai Ügyvédi Kamarába belépést visszautasította, ugyanis a szervezet a fehér ügyvédeket szolgálta. Ehelyett a Johannesburgi kamarához csatlakozott. A területi csoportok törvénye miatt nem hozhatott létre saját irodát, a kollégáit volt kénytelen helyettesíteni, amíg távol voltak. Botswanában, Lesothóban és Szváziföldön és Zimbabwében dolgozott ügyvédként. 1979-benh a Fellebbviteli bírósághoz került Szváziföldön, majd Lesothóban, és utóbbi országban a bíróság elnöke lett. Később Dél-Afrika legfelsőbb bíróságának első nem fehér bírája lett. Nelson Mandela választotta meg a bíróság elnökévé.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez