Ünnepek:
Comore-szigetek – Függetlenség napja
A szigetek 1975-ben szakadtak el Franciaországtól.
A 19. század elején a Comore-szigetek a francia és az angol érdekszférába tartoztak. A francia gyarmatosítás 1841-ben kezdődött és 1909-ben fejeződött be, de a szigetcsoport hivatalosan 1912-ben lett francia gyarmat. A második világháború alatt a Vichy-Franciaország része volt, majd a britek szállták meg. 1956-ban Franciaország autonómiát adott a szigeteknek. 1975. július 6-án a szigetcsoport a Mayotte-sziget kivételével elszakadt Franciaországtól.
Malawi – függetlenség napja/köztársaság napja
Az Egyesült Királyságtól való 1964-es elszakadását ünneplik az ország polgárai. Ugyanebben az évben az ország köztársaság lett, első elnökét, Hastings Bandát is megválasztotta.
Malawi gyarmatosítása a 19. század végén zajlott, a britek foglalták el az országot. Az Európából érkező telepesek, nagybirtokosok az őslakosokat területeik elhagyására kényszerítették, akik nagy része bányákban és ültetvényeken kapott munkát. Az ebből fakadó elégedetlenség és a keresztény hittérítők által terjesztett faji egyenjogúság eszméje jó táptalajt nyújtott egy felkelés kirobbanásához. Az 1915-ben kitört lázadást még abban az évben leverték.
1944-ben jött létre a Nyaszaföldi Afrikai Kongresszus, amely tanulva a lázadás sikertelenségéből reformista elképzelésekkel szerette volna elérni céljait. 1953 és 1963 között Rhodesiát (a mai Zimbabwe) és Nyaszaföldet gyarmati államszövetségbe tagolták. Ez adta meg a politikai gyújtószikrát egy újabb elégedetlenségi mozgalomnak. A háttérben húzódtak gazdasági érdek is, mivel a helyi földművelőket hátrányosan megkülönböztették, a fehér farmerek számára sokkal jobb terményárazási rendszert biztosított a brit kormányzat. A függetlenségpártiak élére a külföldről hazatérő Hastings Banda állt, az ő vezetésével alakult meg 1959-ben a Malawi Kongresszus Párt (MCP). Az erős nyomás hatására1963-ban felbomlott az államszövetség, az ország belső önkormányzatot kapott, majd 1964-ben a brit Nemzetközösség független állama lett. Az elnöki széket Banda foglalta el, aki namarosan egypártrendszert, majd személyi kultuszt alakított ki. Gazdaságpolitikája sikertelen volt, a lakosság életszínvonala a legrosszabbak közé tartozott és tartozik még ma is.
Esemény:
1967 – Nigériai katonák behatoltak Biafrába, kirobbantva a biafrai háborút.
1960-ban a függetlenségéért küzdő, 300 különböző etnikai és kulturális csoportot felölelő Nigériában súlyos politikai és etnikai ellentétek kerültek felszínre. Az 1964-es választások után zavargások kezdődtek, majd 1966-ban ibó tisztek puccsot hajtottak végre. Ezt egy szintén ibó ellenpuccs és egy ideiglenes kormány megalakulása követte, mely az államnigazgatásban az ibóknak biztosított előnyöket. Ennek következtében az északi országrészben a feldühödött tömegek körülbelül 30 000 ibót mészároltak le.
Egy újabb ellenpuccs után Chukwuemeka Odumegwu Ojukwu ezredes kikiáltotta a keleti országrész, Biafra elszakadását Nigériától 1967 május 30-án. Errre válaszként a nigériai katonaság behatolt Biafrába július 6-án, kirobbantva a biafrai háborút, mely 1970 januárjáig tartott. A központi kormányzat hadseregének túlereje lassan legyőzte a jól szervezett biafrai hadsereget, és blokád alá vonta a keleti országrészt, mely hatalmas éhínséget okozott. A nigériai hadsereg által elkövetett mészárlások és az éhínség körülbelül 1 000 000 – 3 000 000 áldozatot követelt. 3 000 000 ibó menekült el a térségből. 1970-re az ellenállás megtört, Biafra újra Nigéria része lett.
Meghalt:
1991 – Muda Lawal, nigériai focista (1954-ben született)
Mudashiru Babatunde „Muda” Lawal korábban szerelőként dolgozott, amíg nem fedezték fel tehetségét a futballhoz, 1975-ben a nemzeti csapatban debütált. Ugyanebben az évben csatlakozott a Shooting Stars F. C.-hez Ibadanban, ahol évekig játszott, és az első nigériai csapat volt, mely megnyerte az Afrika Kupát. 1985-ben a katonai kormányzó feloszlatta a csapatot, de négy évvel később visszatért az újra megalakult csapathoz segédedzőként.
12 gólt lőtt országának, ő az egyetlen játékos, aki öt egymást követő Nemzeti Kupán részt vett. Ő vetette győzelemre csapatát az Afrika Kupán, majd 1980-ban a nyári olimpiai játékokon is részt vettek.
Forrás: