Háborús bűnösöket támogat a ruandai hadsereg Kongóban

Kongói Demokratikus Köztársaság, Goma – A Human Rights Watch szervezet információi szerint a ruandai hadsereg fegyverrel, lőszerrel és több száz harcossal támogatja az M23 mozgalmat, amely jelenleg hadban áll a kinshasai vezetéssel.

 

 A ruandai vezetés cáfolja, hogy támogatná az M23 mozgalmat, amely a háborús bűnökkel vádolt Bosco Ntaganda tábornokhoz hű harcosokból áll. A mozgalmat néhány hónapja hozták létre, miután a kinshasai vezetés elrendelte Ntaganda tábornok letartóztatását. A generális ellen nemzetközi elfogatóparancs is érvényben van. A New-York-i székhelyű civil szervezet (HRW) információi szerint a ruandai hadsereg több mint 300 embert sorozott be Ruandában, és a kiképezés után Kongóba küldték őket, hogy Ntaganda tábornok oldalán harcoljanak. Fegyverekkel, légvédelmi ágyúkkal, lövegekkel és lőszerrel is ellátták az M23 lázadóit – jelentette a HRW. A kongói hadsereg információ szerint az M23 mozgalom harcosai jelenleg Rutshuru térségben tartózkodnak, amely Észak-Kivu tartományban található, pár kilométerre a ruandai határtól. A térség hegyvidékes terület, ahol rendkívül nehéz a mozgás. A HRW-nak szemtanúk elmondták, hogy Bosco Ntaganda május 26-án a ruandai Kingi településen járt, ahol egy ruandai katonatiszttel találkozott. A szemtanúk arról is beszámoltak, hogy a lázadók közül legalább hat harcos megpróbált megszökni, de akciójuk nem sikerült, elfogták és kivégezték őket. Van Woudenberg a HRW vezető afrikai szakértője felszólította Ruandát, hogy azonnal állítsa le az M23 mozgalom támogatását. A ruandai külügyminiszter nemrég azzal vádolta a HRW-t és más civil szervezeteket, hogy hamis állításokat terjesztenek és ezzel komolyan hozzájárulnak a térség destabilizálásához.

A kongói polgárháború idején Ntaganda vezette az egyik legnagyobb lázadó szervezetet , amely rengeteg háborús bűnt követett el. Az Nemzetközi Büntető Bíróság (ICC) azzal gyanúsítja Ntagandát, hogy gyerekkatonákat toborzott, az általa vezetett lázadók sok embert megöltek, rengeteg nőt megerőszakoltak. 2009. március 23-án Ntaganda békemegállapodást írt alá Kinshasával és harcosait integrálták a kongói reguláris hadseregbe. Natagandát pedig tábornokká léptették elő. Az ICC korábban többször is arra kérte a kinshasai vezetést, hogy tartóztassa le és adja ki a tábornokot, de a kongói kormány sokáig hezitált. Végül komoly nemzetközi nyomásnak köszönhetően Kabila elnök pár hónapja elrendelte Ntaganda letartóztatását, de a hozzá hű katonák fellázadtak, a tábornok pedig elmenekült. Azóta szinte állandóak a harcok Észak-Kivu tartományban, ahova a kongói hadsereg külön egységeket is küldött. De eddig nem sikerült elfogni Ntagandát és elfojtani a lázadást.

(Visited 4 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez