Ki lőtte le a ruandai elnök gépét, és ki indította meg ezzel a 800 ezer áldozatot követelő népirtást?

Ruanda, Párizs – Az eset még 1994. április 6-án történt, de két szorgos francia vizsgálóbíró most is nyomoz az ügyben. Ők most fontos új információhoz jutottak: egy ENSZ jelentés szerint a ruandai hadseregnek volt 15 olyan Mistral rakétája, mint amilyennel az elnök gépét lelőtték. Vagyis a végzetes lövés érkezhetett a hadsereg táborából.

 A másik verzió szerint a forradalmárok táborából jött a lövés. Ők viszont mindig is azt állították, hogy ők nem lehettek a tettesek, hiszen nem is volt ilyen rakétájuk…

 

Az ügy diplomáciai feszültséget is kiváltott Franciaország és Ruanda között. Az egykori forradalmárok ugyanis ma Ruanda urai és igen rossz néven vették, hogy egy francia vizsgálóbíró nemzetközi elfogató parancsot adott ki ellenük. Az ügyet személyesen Sárközy elnök simította el, amikor meghívta Párizsba Kagame ruandai elnököt.
Mit bizonyít a most közzétett ENSZ jelentés? Önmagában semmit, de furcsa fénybe állítja a francia szerepet az ügyben. A Mistral rakéták ugyanis ekkor még nem voltak nemzetközi kereskedelmi forgalomban, csakis a köztársasági elnök engedélyével lehetett ahhoz hozzájutni. Mitterrand akkori elnöknek tehát engedélyeznie kellett a föld levegő rakéták eladását egy olyan ország hadseregének, amely a polgárháború szélén táncolt.
Persze abból még, hogy a hadseregnek volt ilyen rakétája, nem következik, hogy azt fel is használta. Ezt bizonyítani ilyen hosszú idő után szinte lehetetlen. De jól jellemzi az ügy kezelését, hogy maguk a vizsgálóbírók is úgy érzik, hogy egyes fontos részleteket még mindig szándékosan a homályban tartanak előttük. Persze nem véletlenül: Ruandában ugyanis az a hivatalos álláspont, hogy a hadsereg azért lőtte le az elnök gépét, hogy ezzel polgárháborút robbantson ki, és így legyilkolja a tutszi kisebbséget Ruandában.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez