Mindkét fél kompromisszumot kötött. A világi MNLA, amelynek jó kapcsolatai voltak Franciaországgal is, elfogadta az iszlámot az új állam alapjának, holott korábban az ellenkezőjét ígérete meg Párizsnak. Az Ansar Dine pedig azt fogadta el, hogy nem egész Mali lesz muzulmán állam, hanem csakis az északi rész, melyet a tuaregek Azawadnak neveznek.
A felszabadító háborút az MNLA kezdte meg még januárban, de az iszlamista erők mind nagyobb befolyásra tettek szert. Az Ansar Dine szorosan együttműködött eddig az AQIM- mal, az al Kaida észak-afrikai szárnyával. A közös dokumentumban arról nem esik szó, hogy mi lesz a jövője ennek az együttműködésnek. Az AQIM harcosai főként arabok, az MNLA és az Ansar Dine katonái szinte kizárólag tuaregek.
A francia diplomácia az elmúlt időben arra törekedett, hogy szembeállítsa egymással a származási és a vallási szempontokat, mert így akarta gyengíteni az iszlamista lázadókat Észak-Maliban. Kérdés, hogy a tuareg fegyveresek szembefordulnak-e ezek után az AQIM- mal, amely az arab fegyveresek mellett mind több afrikai katonát is állomásoztat Észak-Maliban. A Boko Haram nevű nigériai szervezet már többszáz katonáját küldte kiképzésre Észak-Mali területére. Őket az AQIM hívta oda, kérdés, hogy Azawad Iszlám állam igényt tart-e rájuk…
(Visited 1 times, 1 visits today)