2006 Az első kongói választások
A Kongói Demokratikus Köztársaságban negyven év után, két polgárháborút követően lezajlottak az első többpárti választások. A szavazás viszonylag zavartalanul folyt le, néhány incidens történt – európai szemmel komoly és szokatlan esetek: Kasai tartományban hét választási irodát gyújtottak fel, a voksolás előtti napon felgyújtották a választási bizottság két tagjának autóját egy bányászvárosban.
33 elnökjelölt vett részt a választásokon, legtöbbjük korábbi vezető vagy fegyveres párt tagja volt. A választásokat az ENSZ szervezte és felügyelte, az országban zajló polgárháború végleges lezárása volt az elsődleges célja. A háború során emberek milliói haltak meg, a Nagy Tavak környéke lángokban állt. Fejlődés évtizedei vesztek kárba, és egész népcsoportokat sújtott szenvedés, nyomor, zűrzavar.
A választásokon 58 millió lakosából 25 millióan regisztráltatták magukat a szavazásra. A parlament 500 mandátumáért több mint 9000 jelölt szállt harcba. A voksolás biztosításához mintegy 80 ezer rendőrt mozgósítottak, 17 600 ENSZ-békefenntartó és mintegy 1000 európai uniós kontingens mellett.
Összességében sikeresnek mondható az először megtartott elnökválasztás. A választási eredményeket augusztus 20-án hirdették ki, Joseph Kaliba győzött 44%-kal, akit Jean-Pierre Bemba követett 20%-kal. A második polgárháború épphogy véget ért, az egész kongói társadalom fel volt fegyverezve, így nem volt különösebb meglepetés, hogy Joseph Kaliba nyert, aki a legnagyobb hadsereggel rendelkezett, és ráadásul a nyugati hatalmak támogatását is élvezte. A nemzetközi közösség akkor szinte ellepte az országot, hiszen közös érdek volt, hogy az ásványkincsekben rendkívül gazdag közép-afrikai országban erőszakmentesen folyjon le a választás – ez összességében sikerült is. A bejelentés erőszakos összecsapásokat váltott ki, a Kabilához hű fegyveres erők és a Bemba-milícia között Kinshasában.
Forrás:
http://www.biztonsagpolitika.hu