Jeles események Afrikában augusztus első napján

Afrika, Budapest –Ezúttal egy független ország születésének körülményeit idézi föl Romvári Eszter.

 

 

1960 Dahomey (későbbi nevén Benin) kinyilvánította függetlenségét Franciaországtól.

Dahomey királyságot különféle népcsoportok alapították, akik a rabszolga-kereskedelem elől menekültek ide. Erős hadseregük és komoly katonai tradícióik miatt fekete Spártaként is emlegették a királyságot. Az emberáldozat gyakori volt társadalmukban. Később belefolytak a rabszolga-kereskedelembe. Majd – mikor a környező gyarmati országokban betiltották az emberkereskedelmet – a királyság hanyatlani kezdett. Franciaország foglalta el 1892-ben.

1899-ben Dahomey néven része lett Francia Nyugat-Afrika gyarmatnak. 1958-ban kapott autonómiát, a teljes függetlenséget  1960-ban érte el. Az első köztársasági elnök Hubert Maga lett. Az országot etnikai feszültségek, valamint gyakori hatalomátvétel és kormányváltoztatás jellemezte. Az 1970-es években marxista kormányzat került hatalomra Mathieu Kérékou vezetésével, mely az országot átnevezte Benini Népköztársasággá. 1978-tól polgári kormányzat volt az országban, 1979-ben választásokat tartottak. A gazdasági válság miatt Kérékou kénytelen volt feladni a marxista gazdálkodást, és bevezette a tőkés parlamentáris rendszert. 1991-ben elvesztette a választásokat, és ezzel ő lett az első fekete-afrikai elnök, aki választásokkal veszítette el hatalmát. 1996-ban és 2001-ben ismét győzött – szoros versenyben, ellenfelei szerint csalásokkal. A 2006-os választáson Kérékou nem indulhatott, hiszen a harmadik ciklust nem engedte az alkotmány. Sokan örömmel fogadták, hogy Kérékou nem próbálta megváltoztatni az alkotmányt a hatalom megtartása érdekében, mint tették ezt oly sokan az afrikai vezetők közül. A 2006-os választásokon két fordulóban dőlt el, hogy Yayi Boni kerül az ország élére. A becsületes, többpárti választás nagymértékben emelete Benin tekintélyét, és Benint tekintik a demokrácia jelképének Afrikában. Boni a 2011-es választásokon ismét győzelmet aratott, ekkor azonban nem ennyire tisztán: a regisztrációk akadoztak, a választásokat kétszer is el kellett halasztani, az ellenfél kritizálta Yayi Bonit a választásokkal kapcsolatos problémák miatt.

A külső segítség ellenére Benin továbbra is Afrika egyik legszegényebb állama, rossz egészségügyi mutatókkal, alacsony iskolázottsági mutatókkal és magas munkanélküliséggel. Annál nagyobb csoda, hogy a demokratikus berendezkedésnek hála az országot 1991 óta elkerülték a térségben oly gyakori puccsok, polgárháborúk és etnikai villongások.

 

 

 

Forrás:

www.wikipedia.org

www.index.hu

www.kitekinto.hu

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez