Mali északi területeiről kb. 300 ezer ember menekült el azt követően, hogy iszlamista milíciák és tuareg felszabadítási szervezetek kettészakították az országot.”Mali 1960, vagyis a függetlenség kikiáltása után, most néz szembe a legnagyobb válsággal!”- mondta a jelentés készítője. Aki hozzáteszi, hogy a válság csak részben politikai, hiszen a Szahel övezetben 15 millió ember éhezik.
Ebből a szempontból is drámai a helyzet Északon, ahol a permanens rablás és erőszak csak tovább rontja a közhangulatot. Az iszlamista milicisták brutálisan lépnek fel mindenütt: a fiatalokat kényszerítik arra, hogy térjenek át az iszlám vallásra majd pedig besorozzák őket a hadseregbe. Az iszlamista milíciák tele vannak 12-17 éves kiskatonákkal!
A mali hadsereg katonáival brutálisan számoltak le: így járnak a kfarok (hitetlenek) kiáltással tömegesen végeztek ki hadifoglyokat. Volt, akit lelőttek, volt, akinek elvágták a torkát. Mindezt a nyilvánosság előtt, hogy megrémítsék a lakosságot.
Nemcsak az iszlamista milíciák terrorizálják a lakosságot, de az MNLA, a tuareg felszabadítási front is. Katonái gyakran erőszakolják meg csoportosan a nőket, fosztogatják a lakosságot, és ha valaki ellenáll, akkor lelövik.
Az Amnesty International nem titkolja, hogy nem sokkal jobb a helyzet Mali déli részén sem, ahol a március végi puccs óta szisztematikusan megsértik az emberi jogokat. Ezért a szervezet arra szólítja fel a bamakói ideiglenes kormányt, hogy vessen véget ennek. Arra is felkérik Mali ideiglenes kormányát, hogy ne zaklassa azokat, akik az ” emberi jogokért küzdenek Maliban”. Kérdés persze, hogy Mali ideiglenes kormánya milyen hatalommal bír a hadsereg felett, amely a legtöbb jogsértést követi el Maliban.
(Visited 1 times, 1 visits today)