Jeles események Afrikában augusztus 2-án

Afrika, Budapest – Rovatunkban az adott nap jeles eseményeiből válogatott Romvári Eszter.

2003 Libéria – Charles Taylor elnököt lemondatták

Taylor 1980-ban a puccsal frissen hatalomra került Samuel Doe rezsimében kormányzati feladatokat látott el. 1983-ban elbocsájtották, ugyanis elsikkasztott egymillió dollárt. Az USA-ban letartóztatták, de sikerült megszöknie a börtönből. Líbiába menekült, ahol Kadhafi rendszere kiképezte gerillának. Az 1989-ben kirobbanó első libériai polgárháborúban komoly szerepe volt. 1996-ban lezárult a konfliktus, ekkorra Taylor lett az ország legerősebb hadura. A következő évben elnöknek választották 75%-kal az alábbi kampányszlogennel: „He killed my ma, he killed my pa, but I will vote for him.”

Elnökként rendszeresen támogatta a szomszédos országok lázadóit. 1999-ben felkelés kezdődött hatalma ellen Libériában. 2003-ra a felkelők az ország kétharmadát elfoglalták. Amerikai támogatással nyugat-afrikai vezetők delegátusa érkezett a fővárosba azzal a szándékkal, hogy meggyőzzék Taylort, vonuljon száműzetésbe. Nigériai békefenntartók álltak készenlétben, Taylort utasították, hogy négy nap alatt hagyja el az országot. 14 éven át tartó fegyveres konfliktus okozásával vádolták. Taylor távozása után 2003 végén ideiglenes kormány alakult, legfőbb feladata a tisztességes és békés választások előkészítése volt. A békefenntartó csapatok védelme alatt sikeresen megtartották a 2005 őszi elnökválasztást.

A volt vezér eközben Nigériába menekült. Ellen Johnson Sirleaf, az új elnök kérésére Nigéria levette a kezét róla. Ekkor megpróbált Kamerunba menekülni, de a pénzzel és heroinnal megrakodott kocsiját elcsípték a határon. 2012 áprilisában a hágai székhelyű Sierra Leone-i Különleges Bíróság történelmi jelentőségű döntést hozott azzal, hogy bűnösnek találta Charles Taylort a Sierra Leone-i polgárháborúban való részvételéért. A volt államfőt gyilkosság, terrorizmus, élet elleni erőszak, szexuális erőszak, szexrabszolgák tartása, gyerekkatonák alkalmazása, az emberi méltóság megsértése, kegyetlen bánásmód, rablás és egyéb embertelen cselekedetekben is bűnösnek tartották. A vádak szerint libériai elnökként gyémántokért cserébe felfegyverezte a szomszédos Sierra Leone-i polgárháború lázadóit, a Forradalmi Egyesült Frontot (RUF). Az 1991 és 2002 között tartó polgárháborúban mintegy ötvenezren haltak meg, Taylor szerepe miatt az 1999-es békeszerződés is összeomlott, három évvel meghosszabbítva a konfliktust. A RUF hírhedt volt brutális módszereiről: gyermekeket mészároltak le, több tízezer civilt csonkítottak meg, terhes nőket beleztek ki, megkínoztak és élve eltemettek embereket, gyerekkatonákat alkalmaztak. Egyes források szerint a kannibalizmus is előfordult. Az eljárás maga egyébként 2006-ban kezdődött, döcögve haladt előre. A tárgyalás befejezése és az ítélethozatal között is egy év telt el.

 

 

 

Forrás:

www.thepeoplehistory.com

www.wikipedia.org

http://kitekinto.hu

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez