Dr. Glyn Young biológus azt mondta, nagy lépést tettek afelé, hogy megmentsék a récefajt a végleges kipusztulástól. Feltámadt a remény, hogy ezek a madarak egyszer ismét nagy számban éljenek a természetben. A biológusok jelenleg azt kutatják, hogy mi sodorta a kihalás szélére a madagaszkári cigányrécét és miként lehet a mesterséges körülmények között szaporított egyedeket biztonságosan visszaengedni a természetbe. A 18 tojást a madagaszkári Antsohihy természetvédelmi központban sikerült kikelteni. A biológusok elmondták, hogy a tojások állandó megfigyelés alatt voltak, naponta többször is forgatták őket. Nemhiába.
A madagaszkári cigányrécét sokáig kihalt fajnak hitték. 2008-ban viszont kutatók 22 felnőtt példányt és 24 tojást találtak a Matsaborimena-tónál, amely a récék az utolsó rejtekhelye volt. A madarakat és a tojásokat, az Antsohihy természetvédelmi központba szállították. Most fordult elő először, hogy fogságban sikerült szaporítani a madarat. A récefaj populációja az 1940-es és 50-es években fogyatkozott meg drámaian. A madagaszkári cigányréce helyhez kötött és magányos állat, ritkán látható más madárfajok társaságában. Elsősorban az Alaotra tó környékén fordult elő nagy számban, amelynek mocsaras területei ideális élőhelynek bizonyultak. A madagaszkári cigányréce főleg a vízből szerzi be a táplálékát. Kedveli a vízinövényeket és a magokat.
Madagaszkár egyedi élővilággal rendelkezik, a tudósok gyakran önálló kontinensként kezelik. Faunája ugyanis teljes elszigeteltségben fejlődött, ezért számos faj csak itt található meg. Orvvadászok, szegénység, pénzhiány, a természetes élőhelyek elpusztítása- ezekkel a veszélyekkel kell szembenézniük a tudósoknak, ha meg akarják menteni a sziget élővilágát. 18 kikelt tojás most reményt ad a folytatáshoz.