Utal a közlemény arra is, hogy a döntésre „a nemzetközi közvélemény sürgetésére került sor, az ENSZ Biztonsági Tanácsa, az USA, Franciaország és a környező afrikai államok is aggodalmukat fejezték ki.”A fegyverszünetről szóló bejelentés egyben garanciákat is kér az említett nemzetközi szervezetektől és országoktól, hogy „megvédik Azawad területet, ha azt agresszió érné Mali részéről!”
A Biztonsági Tanács Franciaország javaslatára határozottan elítélte a mali juntát, és követelte az alkotmányos rend helyreállítását. Ugyanakkor azonnali fegyverletételt sürgetett a lázadók oldalán és a tárgyalások azonnali megkezdését Bamakóval.
Az ENSZ BT határozatából is kitűnik az aggodalom amiatt, hogy a lázadók között mind nagyobb szerep jut a szélsőséges iszlamista csoportoknak. Az Ansar Dine nevű tuareg iszlamista szervezet muzulmán államot kíván létrehozni Azawad, vagyis Észak-Mali területén. Az AQIM pedig arra törekszik, hogy egész Észak Nyugat Afrikában muzulmán állam jöjjön létre. Ahol betartják a sariat. Ezért Azawad területén átfogó kampányt indítottak az alkohol ellen, mert az Aal Kaida észak afrikai szárnya ezen keresztül akarja megmutatni, hogy ki az úr a háznál. Az MNLA vezetői arról biztosítják a nyugati diplomatákat, hogy „tartják magukat” iszlamista vetélytársaikkal szemben, és hogy demokratikus, világi államot képzelnek el Azawad, vagyis Észak-Mali területén.
(Visited 1 times, 1 visits today)