A kormányt legyűrték,a tuareg lázadókkal és a külfölddel nem bírnak Mali új urai

Mali, Bamako – A mali junta külföldi segítséget kért, hogy elfojtsa a tuareg felkelést északon, miután a lázadók bevonultak Kidálba. A város stratégiai jelentőségű, a tuaregek győzelme pedig azt mutatja, hogy a hatalom új birtokosai egyelőre nem tudják megállítani őket.

Amadou Sanogo kapitány egy hete vette át az ország irányítását. Azzal indokolta a katonai hatalomátvételt, hogy Touré elnök nem volt elég „hatékony+ a tuareg lázadókkal szemben. A lázadók kihasználták a zűrzavart és a puccs óta több várost is elfoglaltak északon. A mali hadsereg képtelen megállítani a tuaregeket, akik Líbiából tértek vissza, ahol Kadhafi oldalán harcoltak. Harci tapasztalatok birtokában, jól felfegyverkezve. A lázadók nemrég bevonultak Kidálba, az egyik legnagyobb északi városba. A hadsereg visszavonult. Helyiek elmondták, hogy a tuaregek, miután bevonultak a városba, felszólították a lakosokat, hogy térjenek vissza dolgozni és nyissák ki üzleteiket.

 A mali junta egyre nehezebb helyzetben van, a tuaregeket nem tudja megállítani, a nemzetközi közösség elismerését nem kapta meg. A puccsot elítélő nyilatkozatokból viszont nem volt hiány. A környező országok vezetői is arra szólították fel a juntát, hogy adja vissza a hatalmat a civileknek. A szomszédok április 1-jéig adtak erre haladékot. Ha a junta nem telesíti követelésüket, akkor minden határátkelőt lezárnak és felfüggesztik a kereskedelmet Malival. Emellett a bakszámlák befagyasztásával is megfenyegették a puccsistákat.

 A határok lezárása és a kereskedelem felfüggesztése komoly károkat okozhat a külföldi bányászati cégeknek Maliban. Mali a világ harmadik legnagyobb aranytermelő országa és számos külföldi vállalatnak vannak érdekeltségei a helyi aranybányákban.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez