Az etióp csapatokat az Ahlu Sunna wal Jamaa milícia támogatta, amely szövetségben áll a szomáliai átmeneti kormánnyal. El Bur település az Etióp határtól 150 km-re található. Korábban az al Kaidával szoros szövetségben álló al Shabab lázadók egyik központja volt. Az etiópoknak nem okozott különösebb gondot bevenni a várost. Egy helyi lakos azt mondta, hogy a város már az etiópoké, de sok civil még az érkezésük előtt elmenekült. Szemtanúk elmondták, hogy az etióp csapatok páncélozott járművekkel közelítették meg a települést és a külső kerületekben csaptak össze a lázadókkal, akik gyorsan visszavonultak. Az etiópok rendkívül jól felszereltek és szervezettek. Ráadásul a nehéztüzérségüket is magukkal hozták. A helyiek viszont elmondták, hogy az al Shabab lázadók nem mentek messzire, még a közelben vannak.
El Bur a negyedik al Shabab fellegvár, amit az etióp csapatoknak sikerült elfoglalniuk. Az etióp katonák még novemberben vonultak be Szomália központi régiójába, hogy leszámoljanak a lázadókkal, akiket a kenyai csapatok délen szorongatnak. Mogadishuban pedig az Afrikai Unió békefenntartói ügyelnek a rendre. A fővárosból még augusztusban vonultak ki a lázadók. Az al Shabab akkor azt mondta, hogy taktikai okokból döntöttek a főváros elhagyásáról és áttérnek a gerilla hadviselésre. Azóta Mogadishuban szinte mindennaposak az öngyilkos merényletek, amelyeknek főleg civil áldozatai vannak.
Annak ellenére, hogy a lázadókat három fronton is szorongatják, még mindig komoly veszélyt jelentenek. A gerilla hadviselés ugyanis rendkívül hatékony. Az al Shabab szóvivője elmondta, hogy El Bur-t nem adták fel. Rajtaütésekre és robbantásos merényletekre lehet majd számítani a városban. Az al Shabab szerint az etiópok „megszálló keresztény zsoldosok”, akik meg akarják akadályozni, hogy Szomáliában az iszlám törvénykezés lépjen érvénybe.
Szomáliában 1991 óta tart a polgárháború, miután Mohamed Siad Barre elnököt megfosztották hatalmától. Etiópia egyszer már bevonult Szomáliába, öt évvel ezelőtt, akkor sikerült megbuktatniuk az iszlamista vezetést, de 2009-ben kivonultak. A lázadók ezután ismét erőre kaptak. De most egyre nehezebb helyzetben vannak, mivel három fronton is harcolniuk kell. Az Afrikai Unió, Etiópia, Kenya és az átmeneti szomáliai vezetés nem titkolt szándéka, hogy felszámolják az al Shababot és véget vessenek a több mint 20 éve tartó polgárháborúnak.