A helyiek leginkább figyelemre méltó javaslata az, hogy Líbiából szövetségi államot hozzanak létre. Ebben a rendszerben Cyrenaica tartomány önálló közigazgatással rendelkezne, és küldöttei révén képviselné érdekeit a szövetségi állami szervezetekben, intézményekben. Az egyik kezdeményező azt mondta, egységes Líbiát szeretnének, de szerintük a következő 25 évben kicsi annak az esélye, hogy az ország „egyesüljön”. A szervezők kizárólag tárgyalások útján szeretnék elérni céljukat és azt ígérik, nem fogják egyoldalúan kikiáltani az autonómiát. A tervek szerint a kongresszusnak körülbelül 300 tagja lesz, fontos feladatuk lesz, hogy felkészüljenek a júniusban esedékes törvényhozási választásokra.
Nem mindenki tartja jó ötletnek a cyrenaicaiak javaslatát. Tripoliban határozottan elutasítják az elképzelést, mert szerintük az ország jövője és egysége forog kockán. Jalu város képviselője szerint a terv megszellőztetése visszafoghatja a külföldi befektetéseket. Abdullah Bin Idriss elmondta, sok kőolajvezeték halad át a területen, és ha Bengáziban úgy döntenek, hogy kikiáltják az autonómiájukat, akkor elzárhatják a csapokat. Ami senkinek sem jó.
Líbia 1951-ben nyerte el a függetlenségét és 10 évig szövetségi államként működött. Cyrenaica tartomány akkor Fezzangiz és Tripolitániához hasonlóan széles önállóságot élvezett. Idriss király, uralkodása utolsó éveiben azon fáradozott, hogy Líbiát központosítsa, de jött Kadhafi, aki 1969-ben puccsal megbuktatta a királyt és felszámolta a monarchiát. Kadhafi felgyorsította a központosítási folyamatokat annak ellenére, hogy azokat Kelet-Líbia mindig is ellenezte.