Komoly harcok dúlnak Tessalitért. A városban állomásozó katonák eddig minden tuareg támadást visszavertek, de fogytán a lőszerük és a készleteik. Tessalit az algériai határ közelében fekvő, stratégiailag fontos város. A hadsereg három utánpótlást szállító konvojt küldött Tessalitba, de mindegyiknek vissza kellett fordulnia. A lázadók ugyanis teljesen körbezárták a várost. A települést több száz katona védi, sok civil rekedt a körzetben. A mali hadsereg jelezte, hogy nem adta fel, átcsoportosítja erőit, hogy áttörje a lázadók ostromgyűrűjét. Közben a tuareg lázadók is segítséget kaptak Algériából és Csádból, ami tovább bonyolítja a konfliktust Mali északi régiójában.
A mali kormány elismerte, hogy az eltelt napokban súlyos harcok voltak Tessalitért, de az áldozatok számáról nem adott ki tájékoztatást. A tuaregek szóvivője azt mondta, hogy harcosaik két teherautót és több gépfegyvert is zsákmányoltak a hadseregtől. Egyes hírek szerint a tuareg lázadókat a térségben működő AQIM terrorista szervezet és különböző fegyveres csempészbandák támogatják a harcokban. A tuaregek viszont cáfolták, hogy szövetkeztek volna a terroristákkal. A tuareg harcosok körülbelül ezren vannak, de rendkívül jól felfegyverzette, harcedzett veteránok, a líbiai konfliktusból tértek haza, ahol Kadhafi oldalán harcoltak. Az amerikai nagykövetség Bamakóban jelezte, hogy február 14-én egy amerikai repülőgép élelmiszert és vizet szállított Tessalitba helyieknek. Humanitárius segélyekről van szó, a civil lakosság megsegítésére küldték a szállítmányt. Azt a hírt pedig cáfolták, hogy az USA légi támogatás biztosítana a mali hadseregnek a tuaregek elleni harcban.
Mali harcok súlytotta régiói teljesen el vannak zárva a külvilágtól, ezért nagyon nehéz hiteles információkat kapni a valós helyzetről. A tuaregek még január közepén indították meg támadásaikat és azóta több kisebb települést sikerült elfoglalniuk. A mali hadsereg a nagyobb városokban összepontosította erőit. Az ENSZ adatai szerint a felkelés kitörése óta körülbelül 120 ezer ember menekült el a térségből. Sokan a szomszédos országokba, Nigerbe, Algériába, Burkina Fasóba menekültek, mások Bamakóba menetek. Maliban egyébként hamarosan elnökválasztást tartanak és egyre nagyobb a nyomás az ország vezetésén. Sokan úgy gondolják, hogy a kormány a felelős a kialakult helyzetért, mert nem sikerült időben elfojtania a felkelést. Nemrég a francia külügyminiszter is ellátogatott az országba és kijelentette, hogy Párizs nem támogatja Mali szétesését. A mali elnök a minap közölte, hogy az elnökválasztást a háború ellenére is megtartják, nem ez lesz az első olyan voksolás, amelyet fegyverdörgés kísér az országban.