Masvingo tartomány kormányzója Titus Malukejea döntést azzal indokolta, hogy a szervezetek többszöri felszólításra sem voltak hajlandóak megújítani a működési engedélyüket. A kormányzó az állami tulajdonban lévő Hearld Daily napilapnak azt mondta, így nem maradt más lehetőség, mint a felfüggesztés. A zimbabwei törvények értelmében minden külföldi civil szervezetnek regisztrálnia kell magát Hararéban, a központi kormányzatnál, illetve a tartományi hatóságoknál. A regisztrációt évente meg kell újítani. A tartomány vezetője szerint a felfüggesztett szervezetek ez elmulasztották. Abban az esetben, hogyha egy civil szervezetet kitiltanak egy tartományból, más tartományokban még dolgozhat, igaz, jóval nehezebb körülmények között.
A felfüggesztett szervezetek között szerepel, a zimbabwei Peace Projekt és a Zimbabwe Közösségi Fejlesztési Program. Emellett a Care International segélyszervezetet is rajta van a listán. Ez a táraság az első számú élelmiszersegélyezője volt Masvingo tartománynak, ahol egyébként most szárazság pusztít.
Szakértők szerint a zimbabwei vezetés döntése mögött az áll, hogy az országban hamarosan választásokat tartanak. A hatalom pedig nem látja szívesen a „hangoskodó” NGO-kat. A zimbabwei vezetés 2008-ban, szintén a választok előtt egyszer már kitiltotta a civil szervezeteket az országból. A választásokkor véres összecsapások robbantak ki és sokan meghaltak.
Zimbabwe hosszú ideje politikai és gazdasági krízist él át. .Robert Mugabe és Morgan Tsvangirai 2008-ban kényszerkoalícióra lépett és megosztotta a hatalmat az országban. A két politikai vezető viszonyát a nyílt ellenségeskedés jellemzi. Robert Mugabe 1980 óta irányítja az országot és nemrég közölte, ismét versenybe száll az elnöki székért. Kihívója nem más, mint Morgan Tsvangirai miniszterelnök.