Új tények a ruandai népirtást elindító elnökgyilkosságról

Ruanda, Kigali – Nem a tutszik, hanem a hutu szélsőségesek lőtték le a köztársasági elnök repülőgépét 1994- ben, amikor a polgárháború népirtásba torkollott- 800 ezer ember veszítette életét- ezt állapítja meg két francia bíró most közzétett jelentése.

Juvénal Habyarimana hutu elnök gépét nem sokkal azután lőtték le, hogy az államfő bejelentette: kész a hatalom megosztására a tutszi kisebbséggel! Az elnöki gépet akkor érte rakétatálat, amikor a leszálláshoz készülődött Kigali repülőtéren.

Egy korábbi francia vizsgálat a tutszi fegyveres milícia felelősségét állapította meg. Megvádolták Kagame jelenlegi köztársasági elnök közeli munkatársait és nemzetközi letartoztatási parancsot adtak ki ellenük. Emiatt Ruanda megszakította diplomáciai kapcsolatait Párizzsal. A kapcsolatok időközben helyreálltak, Kagame elnök 2010- ben Párizsban járt. Sárközy elnök akkor bocsánatot kért. Franciaország ugyanis a hutukat támogatta és szemben állt Kagame mozgalmával. Ennek fő oka az volt, hogy Kagame Ugandából érkezett vissza és angolul beszélt, míg a hutuk a franciát használták és ez fontos volt a frankofónia mellett elkötelezett Mitterrand elnöknek és a többi francia vezetőnek.

Most egy terrorizmus ügyeiben vizsgálódó francia bíró újra a helyszínre ment és rakétaszakértők kíséretében felmérte a terepet. A korábbi jelentés készítői ezt elmulasztották. A vizsgálat kimutatta, hogy a tutszi táborból nem jöhetett a végzetes lövés.
“Történelmi nap ez!”- ujjongott az a védőügyvéd, aki Kagame ruandai elnök közeli munkatársait képviselte.”Kiderült, hogy a vádak hamisak voltak!- tette hozzá. Ruanda külügyminisztere is üdvözölte a jelentést, amely szerinte ” helyreállítja a történelmi igazságot, mely szerint hutu szélsőségesek lőtték le a köztársasági elnök gépét, hogy ezzel megindítsák a népirtást.”
Nem így látja a helyzetet az az ügyvéd, aki a meggyilkolt köztársasági elnök családját képviseli. Szerinte ” a jelentés csak azt bizonyítja be, hogy a végzetes lövés nem jöhetett a tutszik táborából! De azt nem igazolja egyértelműen, hogy a köztársasági elnök gépét a hutuk táborából lőtték volna le!”
Itt tart most a ruandai népirtás ügye, magában a kis országban Kagame elnök uralkodik vaskézzel. Az autokrata rendszer jövőorientált, maximális együttműködésre kész a külföldi befektetőkkel és a nemzetközi szervezetekkel, amelyek példásnak tartják a rendet az afrikai országban. Emberi jogi szervezetek viszont arról számolnak be, hogy a demokrácia nyomait nem könnyű fellelni az országban, ahol Kagame elnök választási eredményei nem sokkal maradnak el Kim Dzsong Il csaknem 100%-os ” sikerétől”.
Plane-crash-killing-Presidents-Juvenal-Habyarimana-Rwanda-Cyprien-Ntaryamira-Burundi-Kigali-040694

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez