Washingtoni nyitás a Muzulmán Testvériség  felé

Egyiptom, Washington – Az arab tavasz iszlám pártokat hozott a hatalomba és az amerikai diplomáciának ebből le kell vonnia a következtetéseket! – fogalmazta meg egy magas rangú diplomata az Obama kormányzat álláspontját ebben a kérdésben. 

 

 A neve elhallgatását kérő diplomata elmondta a New York Timesnak:”Egyáltalán nem lenne praktikus az Egyesült Államok biztonsági és regionális érdekei szempontjából, hogyha figyelmen kívül hagynánk a választások eredményét.”

 

Ezekre a pártokra utalva kifejtette, hogy azok:” mérsékelt iszlám vonalat hirdetnek mindenben, a regionális ügyekben éppúgy, mint a demokráciában és a gazdaság terén.”
A fő kérdés nyilvánvalóan a Muzulmán Testvériség, amely minden bizonnyal megnyeri a választásokat Egyiptomban. Mint a cikkből kiderül: már régóta folynak titkos tárgyalások a Muzulmán Testvériség vezetőivel! Méghozzá egyáltalán nem alacsony szinten, olyan megbeszélések is voltak, melyeken az amerikai felet Anne Patterson nagykövet mellett John Kerry, a Szenátus külügyi bizottságának elnöke képviselte!
Kerry szenátor a tárgyalások után elmondta, hogy az Obama adminisztráció olyan nyitást készít elő a muzulmán világban, mint amilyet Reagan elnök hajtott végre a Szovjetunió irányában a nyolcvanas években! Persze gyorsan hozzátette:” ki kell találnunk, hogy milyen formában működhetünk együtt olyan demokráciákkal, amelyek nem mindenben osztják a mi alapvető értékeinket.” Mindez konfliktus forrása lehet Washingtonban is, hiszen a republikánusok Izrael oldalán állnak. Netanyahu kormányfő fenyegetésként, és nem lehetőségként értékeli az arab tavaszt.
Kerry szenátor szerint mindenképp számolni kell a realitásokkal:”Az Egyesült Államok semmiképp sem hagyhatja figyelmen kívül demokratikusan megválasztott kormányok véleményét.”A tárgyalások után a Muzulmán Testvériség honlapja azt idézte John Kerrytől, hogy “a szenátor egyáltalán nem csodálkozik a Muzulmán Testvériség választási sikerén, hiszen ez a párt kifejezi a nép akaratát Egyiptomban.”
Kerry szenátor szerint a Muzulmán Testvériség lemondott az erőszakról mind otthon, mind pedig a regionális politikában, és a gazdaságban is mérsékelt vonalra törekszik. Persze a puding próbája az evés- fűzte hozzá a Szenátus külügyi bizottságának elnöke.
Mindez azért különösen érdekes, mert a szakértők szerint elkerülhetetlen a konfliktus a hadsereg és a parlament között Egyiptomban. Washingtonban senki sem gondol arra, hogy megfosszák Egyiptomot az évi 1,3 milliárdos katonai segélytől, de nagyon rossz néven vették a katonai vezetőktől, hogy nem szüntették meg a nem kormányzati szervek zaklatását. A washingtoni külügy szóvivője egyenesen azzal vádolta az Egyiptomot kormányzó tábornokokat, hogy hazudtak amerikai tárgyalópartnereiknek, köztük Leon Panetta hadügyminiszternek!

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez