Éhséglázadások a szíriai ellenzék által uralt területeken

Ahogyan csökken a Nyugat által mérsékelt szíriai ellenzéknek tartott fegyveres csoportok által uralt területek nagysága, úgy fordul el tőlük a helyi lakosság is: főleg azért, mert döntéseikkel maguk ellen fordítják őket. A brigádok ugyanis gyakran önkényesen, a saját katonáik javára döntenek az élelmiszer felhasználásáról, ami viszont az utóbbi időben egyre többször vezetett éhséglázadásokhoz.

November 15-én a Szabad Szíriai Hadsereg egyik utolsó fellegvárának tartott Doumában, amely Damaszkusztól tíz kilométerre északkeletre fekszik, tüntetések voltak. A lakosok azonban nem a szíriai kormány vagy a hadsereg ellen, hanem pont a várost ellenőrző Dzsaisz al-Iszlám (Iszlám Hadserege) nevű szervezet ellen tüntettek. „Az Éhség Demonstrációnak” nevezett megmozdulásokra, majd a komoly összecsapásokra azért került sor, mert a fegyveres csoport uralja a város teljes élelmiszer-hálózatát és az elmúlt hetekben egyszerűen nem adott enni a helyi lakosoknak.

Néhány parancsnok Dzsaisz al-Iszlám ellenőrzőpontokat állított fel a Douma felé vezető utakon, és ezeknél elvették a segélyszervezetek által küldött élelmiszercsomagokat. Ezeket aztán elrejtették a város külső kerületeiben, amelyeket erősen őriztetnek a harcosaikkal. Így gyakorlatilag rajtuk múlik, hogy  ki, mikor és mennyi élelmiszert kap. Ez azonban a város több pontját éhinséghez vezetett, főleg a peremkerületekben.

„A demonstrációval az ellen tiltakoztunk, hogy az állítólag magát szíriai ellenzéknek nevező csoport pont a nép érdekeit nem veszi figyelembe” – nyilatkozta az al-Monitornak egy Omár nevű helyi lakos a Skype-on, majd hozzátette: „A Dzsaisz al-Iszlám egyszerűen tüzet nyitott ránk, ami oda vezetett, hogy a városlakók megostromolták a raktárakat.” A helyi lakos szerint bár a zavargásokat leverték, de az elégedetlenség korántsem szűnt meg. Természetesen nem csak ez áll a háttérben. A Dzsaisz al-Iszlám egyszerűen romhalmazzá változtatta a város több részét: számos merényletet, robbantást és épületbontást hajtott végre, és nem kárpótolta a helyieket.

Nem ez az egyetlen eset a Szabad Szíriai Hadsereg által ellenőrzött területeken. Már 2013 óta vannak jelentések és helyszíni beszámolók arról, hogy a Muszlim Testvériség és a szalafisták „lazán kezelik az élelmiszer utánpótlás” kérdését, miközben a fegyveres csoportok teljesen önkényesen a saját harcosaik javára osztják szét az élelmet. Az észak-szíriai Aleppóban, amelyet pár hónappal ezelőtt körbezárt a hadsereg, a városba juttatott élelmiszert egyszerűen lefoglalták az iszlamisták és a Szabad Szíriai Hadsereg egységei, a lakosság alig kapott belőle. Sőt az sem ritka, hogy az étel és ital miatt vesznek össze a brigádok,  és ilyenkor véres leszámolásokra is sor kerül. 

Az ilyen esetek miatt az Egyesített Igazságszolgáltatási Tanács november 14-én  közleményt adott ki és elítélte az „élelmiszer-monopolistákat”. Szerinte az ilyen emberek és brigádok aláássák a szíriai ellenzéket, és eltaszítják maguktól a helyi lakosságot. Ezért lényegében ultimátumot adott ki, hogy minden „hadúr” köteles az általa elfoglalt területeken működtetni a piacot, visszaszolgáltatni az árut és biztosítani az élelem szabad áramlását. A Tanács, bizonyítva azt, hogy komolyan gondolja a közleményt, tizenöt brigádista parancsnokot tartóztatott le tömeggyilkosság vádjával, s elfogadóparancsot adott ki a Dzsaisz al-Iszlám vezetője ellen is. Továbbá  kijelentette, hogy felszámolnak mindenféle illegális raktárt is.

Mindeközben Douma felé vonul a szíriai hadsereg. A Dzsais al-Iszlám egymás után adja fel a területeit, és húzódik vissza a városba. Novemberben a kormányerők elfoglalták Tal Kurdit, Rihánit, az al-Alija farmokat és már Douma külvárosában bukkantak fel az előőrseik. A doumai tüntetések átterjedek Babbila, Yelda, és Beit Saham településekre, ahol viszont olyan “rivális” brigádok is vannak, mint a Liuwa Alumah (Nép Brigádja), és a Liuwa Shuhada Douma (Doumai Mártírok Brigádja). Doumának óriási stratégiai jelentősége van: elfoglalásával Damaszkusz környéke teljesen a kormányerők ellenőrzése alá kerül, és a hadsereg kettévágja az északi és déli területek közötti szállítási útvonalat.  

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez