Az UNESCO év végi jelentésében felsorolta azokat a fontos szíriai kulturális és történelmi alkotásokat, amelyeket 2011 óta megsemmisítettek, súlyosan megrongáltak vagy kifosztottak Szíriában. A jelentésben műholdas felvételekkel és helyszíni beszámolókkal támasztották alá a pusztítások mértéket. Az egyik legfontosabb ásatási helyszínt és leletet tették a földdel egyenlővé az észak-szíriai Aleppó városában. A római oszlopsoráról és a Sírok völgyének toronysírjairól ismert Palmüra temetkezési helyen keresztül utat építettek és több ősi síremléket megrongáltak. Szintén Aleppóban, Szíria egykori gazdasági fővárosában leomlott az Omajjád-mecset 11. századi minaretje is.
A jelentés tizennyolc fontos szíriai területre tért ki, amelyekből hat fenn van az UNESCO világörökségi listáján: az észak-szíriai Aleppó óvárosa, a déli Boszra, a közép-szíriai Damaszkusz, a főváros, világ egyik legrégebben lakott települése, az észak-szíriai tradícionális falvak, a Homsztól 60 kilométerre található Krak des Chevaliers, a keresztes lovagok egykori erődítménye és a kelet-szíriai Palmüra. Összesen 24 nagyobb és jelentősebb kulturális örökség semmisült meg, 104 súlyosan megsérül, 85 mérsékelten és 77-ről pedig feltételezhető, hogy megrongálták.
“A fosztogatás, a bombázások és egyéb robbanások, az építkezések mind veszélyeztetik a fontos történelmi leletek épségét és nem biztos, hogy a jövő generáció látni fogják ezeket az objektumokat és épületeket” olvasható a jelentésben.
Komoly problémát jelent, hogy az olyan terrorista csoportok, mint az al-Nuszra Front és az Iszlám Állam szándékosan megsemmisíti nemcsak a többi vallás fontos kulturális örökségeit, hanem a szunniták vallási helyeit is. Az Iszlám Állam olyan radikális ideológiát képvisel, amelynek értelmében a szentélyek és vallási műemlékek bálványimádással egyenlők, ezért helyesnek tartják azok lerombolását.
Az UNESCO szerint egy egész nemzetközi műkincsmaffia foglalkozik a régészeti vagy történelmi jelentőségű tárgyak és maradványok törvénytelen kereskedelmével. Tagjai értesítik az ISIS-t arról, mi az, ami az illegális, ázsiai és európai piacokon eladható. Ezért a szervezet a legnagyobb óvatosságra hívta fel minden tagállama, a világ nagy múzeumai, a nemzetközi műkincspiac, az Interpol és a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) figyelmét azoknak a tárgyaknak a vonatkozásában, melyek fosztogatásból és rablásból származhatnak.