Miért éppen Isztambul?
Nem véletlenül sejtik az Iszlám Államot az isztambuli reptéri vérengzés mögött a török hatóságok. A szcenárió nagyon is hasonlít a brüsszeli légikikötő elleni áprilisi támadáséra. De miért éppen a török város repülőterén csaptak le most a merénylők?
Törökország nem turistáknak való vidék. Nem kell ahhoz elemzőnek lenni, hogy kitaláljuk: ez az üzenete a legkevesebb 36 halálos áldozatot és több mint 140 sérültet követelő összehangolt öngyilkos merényletsorozatnak. Az Atatürk a világ 11. és Európa 3. legforgalmasabb repülőtere. Az utóbbi címet tavaly hódította el Frankfurttól, évi 61 millió utassal.
A terroristák ott próbálnak ütni, ahol a legjobban fáj. Az utóbbi hónapok törökországi robbantásai közül nem egynek volt a célpontja turistalátványosságok környéke, sok külföldi vendég is volt az áldozatok között. Az idegenforgalom jelentősen visszaesett, különösen az orosz turisták távolmaradását sinyli meg a török gazdaság. A napokban a kormány megpróbált javítani a helyzeten. Bocsánatot kért az orosz harci gép turistabojkotthoz vezető lelövése miatt, Izraellel pedig felújítja a diplomáciai kapcsolatokat.
Miközben a kiegyezésre tett kísérletet Moszkvával és Tel Avivval, Ankara a korábbinál aktívabban szállt be a terrorista célpontok támadásába Irakban és Szíriában – a célkeresztben főként az Iszlám Állammal.
A brüsszeli reptéri támadással való hasonlóságokon túl ez az egyik oka annak, hogy az Iszlám Államot gyanítják az éjszakai vérengzés mögött. Meg az is, hogy a szemtanúk fekete ruhás támadókról beszélnek.
“Akárcsak a brüsszeli támadás, az isztambuli is gondosan tervezett és kivitelezett akciónak tűnik – a cél az volt, hogy minél több embert öljenek meg. A célpontot pedig úgy választották ki, hogy minél több külföldi legyen az áldozatok között” – mondta az Al-Arabiya pánarab telvíziónak Aykan Erdemir volt török parlamenti képviselő, aki ma a washingtoni székhelyű Foundation for Defense of Democracies vezető elemzője.
Szerinte kétfajta logika érhető tetten az ilyen támadások mögött. Terrorcsoportként az ISIS már korábban sikeresen toborzott török fegyvereseket, és miután erről a továbbiakban sem akar letenni, igyekszik elkerülni, hogy olyan célpontra csapjon le, ahol kizárólag törökök lennének az áldozatok. Másrészt azért veszi célkeresztbe az ikonikus idegenforgalmi látványosságokat és azokat a helyeket, ahol zömmel külföldiek fordulnak meg, mert csapást akar mérni a turizmuson keresztül a török gazdaságra, hogy ezzel is gyengítse a kormányt.